Město Volary je trestáno státem za to, že vlastní lesy na území Národního parku Šumava.

07.11.2019

Z článku MF Dnes "Levné dřevo táhne do ztrát i park" (6. listopadu 2019):

"Správa NP Šumava se kvůli poklesu ceny dřeva až o 50 procent kvůli kůrovcové kalamitě dostala do finančních potíží a chybí jí peníze na mzdy pro zaměstnance. Zřizovatel parku, ministerstvo životního prostředí, proto správě poskytne mimořádný příspěvek 30 až 40 milionů korun. Národní park ke konci roku 2018 zaměstnával 287 lidí. Loni na mzdy vynaložil 103 milionů korun. Průměrný plat činil 30 110 korun."

Tolik z článku MF Dnes. A jak jsou na tom nestátní vlastníci v parku?

Městské lesy Volary, které se starají o lesy města, mají také finanční ztráty, a to díky kůrovcové kalamitě, kterou navíc rozpoutala v městských lesích Správa národního parku vyhlášením bezzásahových zón na hranicích s městským majetkem. Přesto, že všechny lesy v České Republice postižené kůrovcovou kalamitou budou od státu dostávat příspěvky na zmírnění ekonomických ztrát, nedostanou nestátní vlastníci, mající své lesy v národním parku, za jejich zničení ani korunu! 

Navíc Správa národního parku Šumava zadržuje Městským lesům Volary peníze, které jim přísluší ze zákona jako náhrada újmy za omezené hospodaření. Lze se jen domýšlet, zda si zadržováním částky ve výši přesahující milion korun Správa nepomáhala při nedostatku peněz na mzdy.

Ředitelem Národního parku Šumava deklarovaná spolupráce tak dostává vážné trhliny a Městským lesům nezbývá nic jiného, než se bránit soudní žalobou.