Senátoři podpořili prohlášení za zachování lesů šumavského parku (Sivarium).

17.02.2012 14:45

Senátoři z výboru pro životní prostředí včera jednomyslně podpořili prohlášení, které je výzvou k zachování lesů Národního parku Šumava a jeho urychlené obraně před devastací kůrovcem. Výboru to doporučil jeho místopředseda Pavel Eybert (ODS) na základě závěrů pondělní expertní konference v Senátu. Většina jejích účastníků byli ti, kteří podporují zelenouŠumavu,ne suchou Šumavu, podotkl Eybert. Zástupci ekologických iniciativ mezi pozvanými řečníky na konferenci chyběli, akci proto označovali za jednostrannou. „Konferenci považujeme v podstatě za blamáž,” řekl Jan Bláha z Hnutí Duha.


„Zvrácení trendu současného vývoje je možné pouze dodržením ducha a účelu, ke kterému byl Národní park Šumava založen, dodržováním platných právních předpisů a zavedením principu odpovědnosti i do oblasti ochrany přírody,” uvádí se v prohlášení. Podle něj je nápravu „nezbytné učinit ihned” v zájmu zachování parku pro budoucí generace. „Ty závěry jsou opravdu naprosto jednoznačné,” uvedla senátorka Eva Richtová (ČSSD).


Aktéři konference se shodovali mimo jiné na tom, že by připravovaný zákon o šumavském národním parku měl vést k obnově zeleného porostu Šumavy. Na rozdíl od současných předpisů by jeho ustanovení měla být natolik jednoznačná, aby nemohla být různě vykládána a zneužívána. Sociolog Ivan Fišera sklidil potlesk za prohlášení proti uzákonění bezzásahových zón. „Vždycky je možné najít rozumnou míru těžby,” dodal.


Uzákonění Národního parku Šumava, který je nyní vymezen vládním nařízením, připravuje ministerstvo životního prostředí. Jeho předloha počítá s rozdělením parku do tří zón včetně bezzásahové, v níž má být asi 22 procent rozlohy parku. V první zóně s nejpřísnějším režimem ochrany má být do budoucna 35 procent plochy parku.

 

Naši přátelé